2018 Seed Show Results
2018 CHAMPIONSHIP SEED, FEED AND FORAGE SHOW RESULTS
Field Crop Classes
1. Oats – 6 lbs | ||
1. Jim and Connie McDiarmid | Carleton | |
2. Gary Gordon | Frontenac | |
3. Murray Gordon Wilson | Prescott | |
*** | ||
3. Barley – 2 row, 6lbs | ||
1. Gary Gordon | Frontenac | |
2. Craig Barton | Prescott | |
3. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
*** | ||
4. Barley – 6 row, 6lbs | ||
1. Doug & Wayne Conboy | Lanark | |
2. Murray Gordon Wilson | Prescott | |
3. Ray Halpenny | Lanark | |
*** | ||
5. Malt Barley – 6lbs | ||
1. Barbara-Ann, Michel, Kevin & Samantha Glaude | Stormont | |
2. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
3. Henry Teplate | Stormont | |
*** | ||
6. Spring Wheat – 6lbs | ||
1. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
2. Larry Reaburn | Renfrew | |
3. Thomas Haerle | Prescott | |
*** | ||
7. Soft Winter Wheat – 6 lbs | ||
1. Tibben Farms Inc. | Dundas | |
2. Rejean Leclerc | Russell | |
3. Jim Tims | Lanark | |
*** | ||
8. Hard Winter Wheat – 6 lbs | ||
1. Tibben Farms Inc. | Dundas | |
2. Jim and Connie McDiarmid | Carleton | |
3. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
*** | ||
9. Sunflowers – 6 lbs | ||
1. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
2. Barry Thompson | Grenville | |
*** | ||
10. Rye – 6 lbs | ||
1. Cedar Lodge Farms | Dundas | |
2. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
3. Connor Dawson | Lanark | |
*** | ||
11. Buckwheat – 6 lbs | ||
1. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
*** | ||
12. Field Peas – 6 lbs | ||
1. Robinson Farms | Grenville | |
*** | ||
13. Forage Peas – 6 lbs | ||
1. Larry Reaburn | Renfrew | |
*** | ||
14. Soybeans – 6 lbs | ||
1. Rejean Leclerc | Russell | |
2. Bruce & Brian Hudson | Carleton | |
3. Ray Halpenny | Lanark | |
*** | ||
15. White Field Beans – 6 lbs | ||
1. David Chambers | Dundas | |
2. Michael and Jan Roosendaal | Dundas | |
*** | ||
16. Coloured Field Beans – 6 lbs | ||
1. Bill Duncan | Lanark | |
2. Cedar Lodge Farms | Dundas | |
*** | ||
18. Red Clover – 4 lbs | ||
1. Murray Gordon Wilson | Prescott | |
*** | ||
20. Timothy – 4 lbs | ||
1. Murray Gordon Wilson | Prescott | |
*** | ||
22. First Cut Alfalfa – 85% or more alfalfa | ||
1. Ferme Gascon | Russell | |
2. Michael Dwyre | Leeds | |
3. Gary Gordon | Frontenac | |
*** | ||
23. First Cut Legume other than alfalfa 85% or more legume | ||
1. Maynard VanderGalien | Renfrew | |
2. Gary Gordon | Frontenac | |
3. Mallenmar Farms | Frontenac | |
*** | ||
24. First Cut Legume and Grass 70% and 30% either way | ||
1. Barbara-Ann, Michel, Kevin & Samantha Glaude | Stormont | |
2. Dave Pemberton | Dundas | |
3. Maynard VanderGalien | Renfrew | |
*** | ||
25. First Cut Grass 85% or more grass | ||
1. Michael Dwyre | Leeds | |
2. Maynard VanderGalien | Renfrew | |
3. John Nanne | Lanark | |
*** | ||
26. Second Cut Alfalfa or other Legume 85% or more legume | ||
1. Darren McCord | Carleton | |
2. Ferme Gascon | Russell | |
3. Maynard VanderGalien | Renfrew | |
*** | ||
27. Second Cut Mixed Legume and Grass 80% and 20% either way | ||
1. John Nanne | Lanark | |
2. Mallenmar Farms | Frontenac | |
3. Ferme Gascon | Russell | |
*** | ||
28. Large Square or Round Bale Hay 1st Cut | ||
1. Thomas Haerle | Prescott | |
2. John Nanne | Lanark | |
3. Barbara-Ann, Michel, Kevin & Samantha Glaude | Stormont | |
*** | ||
29. Large Square or Round Bale Hay 2nd Cut | ||
1. Dave Pemberton | Dundas | |
2. Robert Byvelds | Dundas | |
3. Craig Templeton | Carleton | |
*** | ||
30. Flake of Straw | ||
1. Modler Farms Ltd. | Leeds | |
2. Thomas Haerle | Prescott | |
3. Eleanor & Jeff Robinson | Carleton | |
*** | ||
31. Haylage – 5 lbs | ||
1. John, Martin and Pam Westervelt | Dundas | |
2. Gary Gordon | Frontenac | |
3. Darwin Ziebarth | Lanark | |
*** | ||
32. Baled Haylage 1st cut – 5 lbs | ||
1. Gary Gordon | Frontenac | |
2. Barbara-Ann, Michel, Kevin & Samantha Glaude | Stormont | |
3. Ferme Des 4 Guindon | Russell | |
*** | ||
33. Baled Haylage 2nd or 3rd cut – 5 lbs (Cut to be indicated on tag) | ||
1. Dave Pemberton | Dundas | |
2. Ryan Devries | Dundas | |
3. Craig Barton | Prescott | |
*** | ||
34. Oat and/or Barley Silage – 5 lbs | ||
1. Dukedale Farms Inc | Dundas | |
2. John, Martin and Pam Westervelt | Dundas | |
3. Ray Halpenny | Lanark | |
*** | ||
35. Corn Silage, Processed – 5 lbs | ||
1. John Nanne | Lanark | |
2. Craig Barton | Prescott | |
3. Rideauside Farms Inc. | Grenville | |
*** | ||
36. Corn Silage, Not Processed – 5 lbs | ||
1. Gary Gordon | Frontenac | |
2. Ferme Dla Sept | Russell | |
3. Murray Gordon Wilson | Prescott | |
*** | ||
37. Grain Corn – 10 ears | ||
1. Garry Brugmans | Dundas | |
2. Tibben Farms Inc. | Dundas | |
3. Michael Dwyre | Leeds | |
*** | ||
38. Shelled Corn – 6 lbs | ||
1. Tibben Farms Inc. | Dundas | |
2. David Chambers | Dundas | |
3. Gary Gordon | Frontenac | |
*** | ||
39. Potatoes – 10 tubers, table stock | ||
1. Bruce & Brian Hudson | Carleton | |
2. Richard Benn | Frontenac | |
3. Gary Gordon | Frontenac | |
*** | ||
40. Special Shelled Corn Bin Class – 6 lbs randomly sampled from a bin | ||
1. Barry Thompson | Grenville | |
2. David Chambers | Dundas | |
3. Glen Steele | Prescott | |
*** | ||
41. Best Sheaf of Cereal Grain (to be judged together with 4-H entries class 126) | ||
1. Jim and Connie McDiarmid | Carleton | |
2. Harold & Shelley McPhail | Lanark | |
3. Gary Gordon | Frontenac | |
*** | ||
42. OTTAWA VALLEY HAY QUALITY CLASS | ||
1. Doug & Wayne Conboy | Lanark | |
2. Mallenmar Farms | Frontenac | |
3. Ferme Gascon | Russell | |
*** | ||
43A. SPECIAL EXPORT HAY COMPETITION – 1st cut square bale | ||
1. John Nanne | Lanark | |
2. Gary Gordon | Frontenac | |
3. Ryan Devries | Dundas | |
*** | ||
43B. SPECIAL EXPORT HAY COMPETITION – 2nd cut square bale | ||
1. Ferme Gascon | Russell | |
2. John Nanne | Lanark | |
3. Gary Gordon | Frontenac | |
*** | ||
Judging results: 4-H Classes |
||
100. Potatoes – 10 tubers | ||
1. Kerin Hudson | Carleton | |
2. Kathryn Stanton | Carleton | |
3. Maddy Villeneuve | Carleton | |
*** | ||
101. Oats – 2kg | ||
1. Ben Gordon | Frontenac | |
2. Alex Wilson | Prescott | |
3. Erika Wilson | Prescott | |
*** | ||
103. Barley – 6 row, 2 kg | ||
1. Alex Wilson | Prescott | |
2. Bruce Porteous | Dundas | |
3. Erika Wilson | Prescott | |
*** | ||
104. Spring Wheat – 2 kg | ||
1. Caroline Nixon | Carleton | |
2. Hugh Nixon | Carleton | |
3. Alex Wilson | Prescott | |
*** | ||
105. Winter Wheat – 2 kg | ||
1. Michael Sullivan | Carleton | |
2. Jaclyn Gillan | Carleton | |
3. Caroline Dawson | Lanark | |
*** | ||
106. Soybeans – 2 kg | ||
1. Bethany Mowat | Carleton | |
2. Bruce Porteous | Dundas | |
3. Blake Gillan | Carleton | |
*** | ||
107. Grain Corn – 10 ears | ||
1. Ben Gordon | Frontenac | |
2. Blair Nesbitt | Carleton | |
3. Quinn Dickson | Carleton | |
*** | ||
108. 1st Cut Legume and Grass 4″ flake – 70% and 30% either way | ||
1. Caroline Dawson | Lanark | |
2. Maggie Flewellyn | Carleton | |
3. Addison Dwyre | Leeds | |
*** | ||
109. 2nd Cut Mixed Legume and Grass 4″ flake – 80 percent and 20 percent either way. | ||
1. Caroline Taylor | Carleton | |
2. Jocelyn Taylor | Carleton | |
3. Daniel Taylor | Carleton | |
*** | ||
110J. Poster | ||
1. Terry Ennis | Stormont | |
2. Caroline Dawson | Lanark | |
3. Haleigh-Jo Teplate | Stormont | |
*** | ||
110S. Poster | ||
1. Mitchell Bazinet | Carleton | |
2. Taylor Bazinet | Carleton | |
3. Kerin Hudson | Carleton | |
*** | ||
111J. “ME” poster | ||
1. Haleigh-Jo Teplate | Stormont | |
2. Terry Ennis | Stormont | |
3. LOUIS-GABRIEL HERRY | Prescott | |
*** | ||
111S. “ME” poster | ||
2. Regan Carkner | Leeds | |
*** | ||
112J. Poster of Photography | ||
1. Terry Ennis | Stormont | |
3.. Nicole Blaser | Carleton | |
*** | ||
112S. Poster of Photography | ||
2. Regan Carkner | Leeds | |
*** | ||
113J. Collection of 10 weed specimens | ||
1. Hugh Nixon | Carleton | |
2. Caroline Nixon | Carleton | |
3. Daniel Haggett | Leeds | |
*** | ||
113S. Collection of 10 weed specimens | ||
1. Patrick Sullivan | Carleton | |
*** | ||
114J. Collection of 10 crop seeds | ||
1. Haleigh-Jo Teplate | Stormont | |
2. Daniel Haggett | Leeds | |
*** | ||
114S. Collection of 10 crop seeds | ||
1. Regan Carkner | Leeds | |
*** | ||
116J. Any item – Something NEW from Something OLD | ||
1. Haleigh-Jo Teplate | Stormont | |
2. Addison Dwyre | ||
3. Terry Ennis | Stormont | |
*** | ||
116S. Any item – Something NEW from Something OLD | ||
2. Janine Spichtig | Stormont | |
*** | ||
117J. Any article of woodworking – not from a kit | ||
1. Terry Ennis | Stormont | |
2. J. Alex Cross | Carleton | |
*** | ||
117S. Any article of woodworking – not from a kit | ||
1. Bruce Porteous | Dundas | |
*** | ||
118J. Any article of sewing | ||
1. Haleigh-Jo Teplate | Stormont | |
2. Addison Larocque | Prescott | |
3. Addison Dwyre | Leeds | |
*** | ||
119J. Any craft item | ||
1. Addison Dwyre | Leeds | |
*** | ||
120J. Any item of Stitchery | ||
1. Adelia Bretzler | ||
2. Aimee Van Loon | Stormont | |
3. Megan Norlock | Grenville | |
*** | ||
120S. Any item of Stitchery | ||
1. Janine Spichtig | Stormont | |
2. Erika Wilson | Prescott | |
*** | ||
121J. One Page from a Scrapbook | ||
1. Terry Ennis | Stormont | |
*** | ||
122J. 4-H Project Book | ||
1. Felicity Porteous | Dundas | |
2. Lillian Flegg | Stormont | |
3. Cassidy Porteous | Dundas | |
*** | ||
122S. 4-H Project Book | ||
1. Aimee Van Loon | Stormont | |
2. Bruce Porteous | Dundas | |
3. Regan Carkner | Leeds | |
*** | ||
123J. Artistic Display | ||
1. Felicity Porteous | Dundas | |
2. Cassidy Porteous | Dundas | |
3. Sarah Stewart | Grenville | |
*** | ||
123S. Artistic Display | ||
1. Bruce Porteous | Dundas | |
*** | ||
124. 4-H Club Exhibit | ||
1. Ag Awareness 4H Club | Dundas | |
2. Scrapbooking 4-H Club | Prescott | |
3. Chocolate Club 4-H Club | Prescott | |
*** | ||
125. 4-H Member Exhibit | ||
1. Josianne Glaude | Glengarry | |
2. Katelyn Spooner | Leeds | |
3. Victoria Eastman | Carleton |